„Je to pro nás prestižní záležitost. Setkání nejenže prohlubují výměnu zkušeností mezi zúčastněnými městy a obcemi, ale jsou také zajímavou společenskou událostí, při které se představí různé zájmové spolky a organizace. Řevnivost jde ale v tomto případě stranou. Potkáváme se jako staří známí, popovídáme si, zavzpomínáme a pochlubíme se novými projekty i záměry,“ řekl starosta Týnce nad Sázavou Martin Kadrnožka. Týnec nad Sázavou podle něj pořádá toto setkání už popáté.
Kromě pořadatelského Týnce nad Sázavou se letošního setkání zúčastní Týnec nad Labem, Panenský Týnec, Hrochův Týnec, Týnec u Břeclavi, Třebušín-Horní a Dolní Týnec, Dobrovice-Týnec, Chožov-Mnichovský Týnec a Týnec u Horažďovic. Úměrně tomu stoupne i počet návštěvníků pořadatelského města. Spolu s místními obyvateli si budou moci vybrat z pestrého programu. Představí se v něm mimo jiné skupiny Žabky, Next, národopisný soubor Týnečáci, folklorní soubor FK Pohárek, Divoké kočky, kapela NĚCO nebo kapela Ancient Desire.
V soutěžní ringy se promění sportoviště v Týnci nad Sázavou i sousedním Zbořeném Kostelci a Peceradech. Do bojů o zajímavé ceny se pustí týmy ve florbale, fotbale, volejbale, bowlingu a stolním tenise. Zkouškou umu a šikovnosti projdou také družstva dobrovolných hasičů.
Součástí programu bude spanilá jízda motorkářů, která se uskuteční u příležitosti 85. výročí zahájení výroby motocyklů značky JAWA. Továrnu, odkud legendární stroje vyjížděly do celého světa, postavil v Týnci nad Sázavou-Brodcích pražský podnikatel Ing. František Janeček. Historii firmy, která městu přinesla velký rozvoj, přiblíží výstava v přízemí městského úřadu nebo prohlídka JAWA muzea na Konopišti, do její současnosti dají nahlédnout zkušební jízdy na motocyklech z aktuální produkce.
Měst se slovem Týnec v názvu je v Čechách patnáct a na Moravě dva. Poprvé se jejich zástupci sešli v roce 1986 v Týnci nad Labem, podruhé o rok později v Týnci nad Sázavou, dalšími v pomyslné štafetě byly Týnec u Břeclavi a Velký Týnec u Olomouce. Organizátoři se mezitím dohodli, že budou setkání pořádat v dvouletých intervalech. Možnosti menších Týnců jsou omezené, proto iniciativu přebrala větší města. Každé setkání má část oficiální, kde si zástupci samospráv předají zkušenosti z chodu obcí, a části sportovní a kulturní, v nichž dostanou příležitost předvést se spolky a sdružení zúčastněných sídel.
„Setkání připravujeme půl roku a přihlášených je víc než 650 Týnečáků z celé republiky, o které se během celého dne setkání musíme postarat. A to dopředu nevíme, kolik motorkářů dorazí na sraz Jawy. K této příležitosti jsme vydali nové propagační materiály, mapy města a sportovní dresy s novým logem města Týnec nad Sázavou. Věřím, že jsme dobře připraveni a moc se na Setkání Týnců 2014 těšíme,“ dodala místostarostka města Adriana Bursová.